parallax background

Vplyv výživy na zdravie

Je zdravé stravovanie drahšie?
7. augusta 2020
Chcete vedieť aký ste metabolický typ?
16. novembra 2020
Je zdravé stravovanie drahšie?
7. augusta 2020
Chcete vedieť aký ste metabolický typ?
16. novembra 2020
 

V súčasnosti je zdravá výživa a jej chápanie veľmi rozoberaná a diskutovaná. Je veľké množstvo informácií, niekedy dezinformácií často z neoverených zdrojov a pochybných štúdií. Pre bežného človeka, je čoraz ťažšie sa zorientovať v týchto informáciách a vedieť rozpoznať vedecky podložené zdroje. V niektorých názoroch sa nezhodnú ani odborníci, preto by mal byť základ počúvať a spoznať signály svojho tela na stravovanie a nepodliehať módnym smerom alebo experimentom.

Mnohí z nás, prezentujú rôzne výživové smery, iní diéty za účelom úpravy hmotnosti, zo zdravotných dôvodov alebo s cieľom straty nadbytočných kilogramov. O vplyve výživy na zdravotný stav sa denne presviedčame, či už rozsiahlymi štúdiami alebo bežnými skúsenosťami a žiaľ aj pribúdajúcimi ochoreniami a narastajúcou obezitou aj u detí.


 

Zdravý životný štýl nepozná dopĺňanie vitamínov a minerálov tabletkami a doplnkami výživy, alebo používanie práškových jedál a nápojov na schudnutie, pribratie , formovanie postavy či používanie antibiotík a iných liekov na prvé príznaky nachladnutia, bolesti.


Naopak, je o úplnej zmene prístupu k jedlám, k svojmu telu. V prvom rade je to úplná zmena nastavenia už v hlave.

Pri diéte sa ľudia nastavia na splnenie cieľa za účelom dosiahnutia výsledku. Často vydržia pár dní, týždňov, na minimálnom príjme, čo spôsobí rýchly úbytok kilogramov aj zo svalovej hmoty, ale v organizme vyvolá chaos a nerovnováhu, ktorá sa po čase podpíše pod návrat kilogramov vo forme tuku a podlomenú alebo žiadnu rovnováhu živín v organizme.

Následne telo ukladá viac a viac do tukov, lebo sa spomalil metabolizmus trávenia a vyvolaný chaos sa organizmus snaží vyriešiť vytvorením zásob do najnebezpečnejšieho vnútrobrušného – viscerálneho tuku. Tieto zásoby si organizmus bude chrániť ako poklad v a čím viac diét organizmus zažil, tým viac je opatrnejší pri spaľovaní a uvoľňovaní pokladu v podobe tuku. A začne sa boj s nadváhou, zdravotnými – civilizačnými ochoreniami (kardiovaskulárne ochorenia, steatóza pečene, cukrovka, vysoký krvný tlak, časté virózy)

 

 

 

Namiesto diétovania je ideálne zistiť svoj BMI index . Je to skratka výrazu Body Mass Index - Index telesnej hmotnosti. Tento index je jedným z najpoužívanejších ukazovateľov pri meraní obezity. Jednoduchým výpočtom teda môžete zistiť v akej kategórii sa nachádzate a akému vysokému zdravotnému riziku sa vďaka svojej váhe vystavujete.

Vzorec nájdeme na internete, kde po zadaní do kalkulačky BMI zistíme svoje údaje, hlavne množstvo vnútrobrušného tuku a zároveň tabuľku pre vyhodnotenie výsledkov pre šesť kategórií – podváha, normálna váha, alebo rôzne typy nadváhy. Vzorec pre výpočet je nasledovný:



Tento výpočet nie je vhodný pre deti do 18 rokov, aktívnych športovcov a starších ľudí. Na zmeranie vnútrobrušného tuku sú k dispozícii aj mnohé telesné analyzátory s presnejšími výsledkami, kde vám bude vyhodnotený nielen vnútrobrušný tuk, ale aj množstvo celkového tuku v tele, svalovej hmoty, váha kostí, množstvo vody v tele a metabolický vek ( vek na aký sa vaše telo cíti vzhľadom na stav orgánov) Je to zaujímavá analýza podobne ako analýza stravovania, ktorú konzultujem na stretnutí s klientami.

Po spísaní jedál, ktoré klient konzumuje, často zisťujem, že stačí len vysvetliť čo je správne a čo nesprávne v stravovaní, vysvetlíme si základný prehľad živín, zloženie potravín, na čo si dať pozor v stravovaní, čo nahradiť..


 

 

Poďme si teraz urobiť základný prehľad o našej výžive. Na začiatku je dôležité pochopiť rozdelenie živín, ktoré príjmame ako potravu.


Čo sú živiny?

Sú to jediné látky, ktoré vie telo spracovať. Všetky ostatné látky považuje za cudzie a preto ich presunie do svojho filtračného systému a následne vylúči z tela von.

Delenie živín:
  • Makroživiny:
    • bielkoviny
    • tuky
    • sacharidy
  • Mikroživiny:
    • vitamíny
    • minerálne látky
    • stopové prvky
  • Seminutrinenty:
    • vláknina
    • fytochemické látky
  • Nenutričné komponenty výživy:
    • probiotiká
    • symbiotiká
  • Voda

 

Ďalej je dobré mať aspoň základný prehľad aj o glykemickom indexe potravín - GI Glykemický index potravín znamená, že čím je číslo vyššie, tým rýchlejšie stúpa hladina cukru v krvi a naopak!


Nízky GI < 30

brokolica, šalátová uhorka, paprika, šalát, paradajka, špenát, cesnak, grapefruit, fazuľa, hrach, huby, syry, mäso, horká čokoláda, oriešky


Stredný GI 30-70

zemiaky, kukurica, mrkva, melón, banány, jablká, hrušky, pomaranče, kiwi, ananás, kompót, cestoviny, ryža, žitný chlieb, jogurty


Vysoký > 70

hranolky, popcorn, sušienky, corn flacks, med, pivo, biely chlieb, biele pečivo, croisant, biela múka, chipsy a slané pochutiny


Glykemický index potravín ovplyvňujú nasledujúce faktory:
  1. zložitosť molekuly – rozlišujeme rýchle cukry (cukor v cukorničke), ktorý hladinu glukózy zvyšuje rýchlejšie ako pomalé cukry (sem patria škroby v zemiakoch, ryži, obilninách), ich molekula musí byť v organizme najprv enzymaticky rozložená na jednoduchý cukor
  2. obsah vlákniny – vyšší obsah vlákniny v potravine znižuje GI ( napr. celozrnné cestoviny verzus obyčajné cestoviny, ryža natural verzus biela ryža )
  3. technologická úprava potravín – nižší GI majú zemiaky uvarené ako smažené v podobe hranoliek, mrkva surová ako varená mrkva
  4. teplota potraviny pri konzumácii

Ak chceme znižovať svoju hmotnosť a preferovať potraviny s nízkym glykemickým indexom, musíme mať na pamäti, že napriek tomu, že je index nižší, vždy záleží na množstve skonzumovanej potraviny, ich energetickej hodnote a obsahu tuku, ale aj na celkovom energetickom príjme celého dňa. Potraviny s nízkym GI je vhodné rozoznávať pri ochorení cukrovka - diabetes mellitus.

Vzhľadom na množstvo dezinformácií ohľadom správneho vyváženého stravovania na internete a v médiách, je dobré na začiatku zmeny životného štýlu sa obrátiť na odborníka v oblasti výživy. V takomto prípade je dobré zistiť si o danom odborníkovi, či nie je predajcom MLM firiem, pretože žiaľ, v tomto prípade, nepôjde o zmenu Vášho životného štýlu a stravy, ale o profit z predaja. Kvalitný odborník ako je výživový špecialista alebo nutričný špecialista, Vám neponúka doplnky výživy ani práškové náhrady stravy, správny odborník vysvetľuje ako sa vedieť stravovať, ako spoznať signály tela na potraviny a tým zmierniť alebo riešiť intolerancie na potraviny, ako príjmať všetky potrebné živiny formou stravy.

Tie najjednoduchšie veci sa niekedy zdajú byť najzložitejšie...:-)

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!