parallax background

Pár tipov ako prepojiť teóriu vo výžive s dennou praxou.

Prečo ma trápia tráviace problémy, prečo nechudnem alebo aký má vláknina veľký význam pre naše zdravie aj pri chudnutí
6. decembra 2021
Chutné lievance s vlákninou.
1. mája 2022
Prečo ma trápia tráviace problémy, prečo nechudnem alebo aký má vláknina veľký význam pre naše zdravie aj pri chudnutí
6. decembra 2021
Chutné lievance s vlákninou.
1. mája 2022
 

Dnešná téma bude venovaná prepojeniu všetkého o čo nám pri zmene životného štýlu ide aby sme docielili dlhodobo udržateľné stravovanie a vlastne celkovo zdravší životný štýl, čo sa týka pohybu aj myslenia.

Motivácia je v tejto oblasti veľmi dôležitá ale nechcem sa jej veľmi venovať, bola by to iná téma. K motivácii spomeniem len jedno moje obľúbené motto:
Ľudské správanie je takmer vždy niečím psychologicky motivované.

Teraz sa od psychológie vrátim k nutričným vedám, nakoľko tieto dve oblasti mali od pradávna k sebe veľmi blízko. Psychológia výživy sa ako odbor zaoberá pôsobením jednotlivých živín, vitamínov a minerálov na ľudskú psychiku a má celkový vplyv aj na duševný život človeka. Správna a teda zdravá výživa má veľký vplyv na naše jednanie a správanie , podporuje našu telesnú aj psychickú výkonnosť. Tieto aspekty si určite všetci vnímame len niekedy akosi zabúdame na ich váhu a dôležitosť...

Ak by sme si to mali rozobrať do detailu, pozrieme sa na to nasledovne. Pre život človeka je nesmierne dôležité jedlo a celkovo stravovanie. Stravovanie je hlavný faktor ovplyvňujúci zdravie človeka a hrá veľkú úlohu pri vzniku alebo naopak prevencii pred rôznymi ochoreniami.
Mám s tým vlastnú skúsenosť aj ja...


 

Poďme pekne od začiatku..

Postoje k stravovaniu a nutričné správanie každého z nás sa formujú už od útleho detstva. Sú ovplyvňované vo veľkej miere prostredím okolo nás. Najväčší vplyv má rodina a bezprostredné - čiže najbližšie okolie už vo veku dieťaťa, samozrejme svoju úlohu zohráva aj individualita dieťaťa. Tá je daná temperamentom, vlastnosťami, ale aj skúsenosťami s jedlom.

Tak ako sa dieťa učí od narodenia po celý život čo je jedlé, čo chutné a dobré alebo nechutné, tak sa vlastne učíme po celý život čo je jesť a čo nejesť. Mali by sme preto viac vnímať signály svojho tela na dané potraviny a tým si eliminovať tráviace problémy. Na vnímanie signálov nášho tela v tejto rýchlej dobe akosi zabúdame a pritom sú veľmi dôležité v zdravom stravovaní aj v snahe o celkový zdravý životný štýl. Skúsme si to uvedomovať prosím....

Pozor na signály typu mám chuť na sladkosti, tak to moje telo potrebuje....Tu ide skôr o zloženie predošlého jedla aké ste zvykli konzumovať. Pretože tie mikroorganizmy ktoré ste kŕmili, tie vám dávajú signály čo chcú jesť... pochopiteľne, je ich väčšina. Zmenil sa ich pomer a tak rozkazujú a pýtajú tie nezdravšie varianty.

Už dieťa využíva napodobovanie svojich rodičov v stravovaní a poznatky o jedle si neskôr osvojuje aj vlastnou skúsenosťou a žiaľ aj prostredníctvom médií či vplyvom okolia. Ak by sme to mali preniesť do praxe a uvedomiť si, že ak dieťaťu dávame sladkosti ako odmenu pri úplne každej činnosti alebo ak ho pochválime, že zjedlo pol plechu koláčika a tešíme sa ako mu chutí.... predstavme si budúcnosť...

 

 

Jedenie koláčika bude vnímané ako najesť sa do prasknutia, lebo je výborný a treba to týmto spôsobom aj oceniť.....alebo pri ťažšej situácii či pracovnom vyťažení siahneme po sladkostiach.
Pozor ale...
Toto sú návyky ovplyvňujúce náš celý život a stojí dosť úsilia si ich uvedomiť a zmeniť. Ale, všetko sa dá, len treba chcieť .

Z uvedeného dôvodu je vhodnejšie s dieťaťom spoznávať a rozlišovať potraviny, vysvetľovať prečo je vhodná aj rastlinná strava, prečo je vhodná všestrannosť a samozrejme jedenie v kľude a dobré prežúvanie pre celkové dobré trávenie.

Počuli ste o termíne potravinové správanie?

Je to správanie ako každé iné, len je motivované na uspokojenie základných potrieb. Predpokladom pre dobré potravinové správanie je nutnosť spoznania základných vedomostí o potrave a výžive človeka.
Striedanie pocitov hladu a sýtosti je riadené hypotalamom (v mozgu) , endokrinnými hormónmi a samozrejme aj psychikou človeka. Emócie, chute, prejedanie alebo nedostatočné alebo nesprávne jedenie ovplyvňujú životný štýl a zdravie každého z nás. Je tu aj vplyv hektického života, masmédií, sociálneho okolia. Toto všetko môže viesť k poruchám príjmu potravy, ktoré sú žiaľ stále aktuálnejším problémom. Aj v mojej dennej praxi sa s nimi stretávam už aj u mládeže, žiaľ...

Vrátime sa k hladu.

Hlad je dôležitý a objektívny stav organizmu, signalizuje pokles alebo vyčerpanie rezerv potrebných pre chod metabolických procesov a následne ide o upozornenie na potrebu doplnenia energetických a látkových zásob. Je navodený nielen vnútornými ale ja vonkajšími podnetmi.
Ako príklad si uvedomme fakt, že pri zaujímavej činnosti zabúdame na jedlo , neregistrujeme hlad čiže signály vysielané našimi orgánmi.
Naopak hlad si navodíme pri sledovaní reklamy na jedlo alebo pri rozprávaní o jedle.
Poznáte však?
Niekedy máme návyk jesť pri televízii alebo v kancelárii pri práci s počítačom... Tu si naozaj cielene treba uvedomiť že sa jedná o návyk... Na týchto príkladoch si môžeme uvedomiť aké sú rozdiely medzi ľuďmi a aj schopnosťami uvedomovať si hlad, tolerovať ho, alebo potlačovať a naučiť sa ho regulovať v závislosti o denného rytmu a iných dôvodov.

Reklamy na potraviny a ako nás ovplyvňujú. (toto je vhodné si uvedomovať) Reklamy vychádzajú z poznatkov psychológie. Tvorcovia reklamných kampaní využívajú množstvo možností ktorými cielene pôsobia na psychiku človeka. Nezabúdajú zdôrazňovať zdravotné aspekty či jednoduchosť prípravy a ekonomickú stránku. Bez toho aby sme si to uvedomovali niekedy príliš podliehame reklamným lákadlám.

Potreba jedla signalizuje pocit hladu a smädu, čiže jedná sa o pud výživy. U niektorých ľudí sa jedlo stáva zdrojom slasti. V takýchto prípadoch môže jedlo slúžiť ako náhrada nedostatku lásky či úspechu...


 
Viete v čom spočíva náhrada a potreba jesť aj keď jesť nepotrebujeme?

Prostredníctvom uvoľnenej energie, nachádzajúcej sa v potravinách sladkej chuti – teda hlavne sladkostiach nám táto energia poskytuje upokojenie a potláča úzkosť či strach. Nemôžeme teda povedať, že sa v tomto prípade jedná o náhradnú aktivitu, ktorá akože odpúta pozornosť , ale je tu energetický efekt, ktorý pocítime a na ktorom sa niekedy stávame závislé.

Preto treba spoznať pudy výživy a uvedomovať si ich. Poruchy pudov výživy vedú k zmenám v správaní a postoju k jedlu a môžu sa prejaviť vo formách reakcií kedy človek:

  • začne potravu odmietať , lebo má strach z obezity
  • túži byť štíhly a nadmerne chudne a stáva sa nekritickým k svojmu vzhľadu
  • začne sa prejedať, konzumuje veľké množstvo potravín a bez kontroly priberá na váhe
  • prepukne strach z jedla s presvedčením, že jedlo ubližuje, škodí a spôsobuje zdravotné problémy

Skúsime si priblížiť najčastejšie chyby v potravinovom správaní ovplyvňujúce celý život, naše správanie a postoj k jedlu a aj návyky či zlozvyky v stravovaní:

  • Neznalosť postupov prípravy jedla, aby bola zachovaná nutričná hodnota jedla so zachovaním čo najviac vitamínov a zabezpečenie dobrej stráviteľnosti jedla (patrí sem čerstvosť ovocných šalátov, fermentovaná zelenina, kváskovanie)
  • Nevhodná skladba rodinného jedálnička (stále sa opakujúce jedlá, konzumovanie pečiva ku každému jedlu, veľký príjem sladkostí)
  • Nešetrnosť v zaobchádzaní s jedlom (plytvanie)
  • Nesprávne stravovacie návyky (jedlo pri televízii, vynechávanie hlavných jedál a pojedanie medzi jedlami)
  • Správanie sa pri jedle (riešenie sporov počas jedla, zlá atmosféra)
  • Nedostatok kultúry stravovania (jedlo za stolom, prestieranie)
  • Nevyvážené extrémne diéty (a jej dopad aj na ostatných členov rodiny)

 
V závere sa ešte povenujem prepojeniu stravy , emócií a pohybu:

O vplyve všetkých aspektov pri zmene stravovania vieme teóriu úplne všetci... Najčastejšie sa ale stretávame so zlyhávaním pri snahe jej prenesenia do praxe...

Uvedieme si pekný príklad na ktorom možno pochopíme prepojenie...
Ak sa učíme šoférovať, naučíme sa teóriu, potom pomaličky získavame skúsenosti v praxi a postupne sa zdokonaľujeme, učíme sa na vlastných chybám a napredujeme, čoraz viac sa zlepšujeme.
Ak ale nezačneme šoférovať naše teoretické znalosti do praxe neprenesieme, budeme stagnovať a po pár mesiacoch zistíme, že vlastne nemáme odvahu sadnúť si za volant , aj keď teóriu stále ovládame....
Takto je to aj s výživou a celkovou zmenou životného štýlu. Skúsme svoju teóriu preniesť do praxe, nečakajme zázraky a rýchle výsledky, počkajme si na výsledok čím dlhšia bude naša cesta tým dlhodobejší charakter bude mať aj výsledok...verte mi, poznám to...:-)

Dobrá správa:

Začať na začiatku roka so zmenou je aj z psychologického hľadiska akoby impulz na zmenu...

A ako začať? To je úplne jedno, len sa snažte o prepojenie, stravy, akéhokoľvek pohybu a elimináciu stresu. Stres sa žiaľ stal súčasťou každodenného života. Stretávame sa s nekonečným počtom stresorov. V strese (ak nie je neadekvátny) vieme naopak podať aj vysoký výkon či už fyzický alebo psychický. Keď už máme stres ako to využiť vo svoj prospech? Jednoducho...Skúsme ho utmiť pri športovej aktivite. Vplyvom metabolických procesov vtedy lepšie chudneme a telo čerpá z tukových zásob.
Dobrá nálada a pozitívna energia sa dostaví, keď so zmenou začneme, lebo aj naše trávenie a črevo je spojené s mozgom, všetko v našom organizme je prepojené...

Ako zmeniť návyky jedenia pri televízii?
Tiež jednoducho...chipsy alebo keksíky či zdravé oriešky, u ktorých vždy skonzumujeme nadmerné množstvo vymeňme za nakrájanú zeleninu a ovocie. Prečo to nahradiť práve zeleninou a ovocím sme určite pochopili už v téme vláknina.
Začnime so zmenou a zároveň si postupne uvedomujme či potrebujeme jesť pri televízii, či sa nejedná o návyk a iba navodenie chuti na niečo. Stretnime sa radšej spoločne pri večeri a pri televízii pozerajme film a popíjajme len teplý bylinkový čaj. Po čase zistíme, že sa jednalo len o návyk a nie životne dôležitú potrebu jedla...

Uvidíte, že výsledok sa čoskoro dostaví ...

Comments are closed.

error: Obsah je chránený !!